Bilgilendirme

Bulunduğunuz Sayfa:/Bilgilendirme
Bilgilendirme 2017-02-10T00:28:41+00:00

Bilinmesi Gerekenler

unlem

Böcek Haşere ve Sinek İlaçlarının Zararları

56 yıldır zararsız diye pomat, sprey yada losyon halinde satılan sinek, böcek kovucuların içeriğinde bulunan “deet” adlı madde insan sağlığını tehlikeye sokuyor Fransa’da bulunan ve kalkınma alanında Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Vincent Cornell ve Anvers üniversitesi Profesörlerinden Bruno Lapiet yaptıkları araştırmada böcek kovucuların sprey özelliğini sağlaması amacıyla ürün içine karıştırdıkları “deet” adlı kimyasalın nörotoksik yani sinir hücreleri üzerindeki toksin etkisi ile ilgili uyarıda bulunmuşlar. Ayrıca sinir sistemi üzerlerinde toksin etki ile sınırlı kalmayıp aynı zamanda sinir sistemi için önem arz eden asetilkolinesteraz adlı enzimin salgılanmasına da engel olan sprey sinek ve böcek kovucuların tüm bakkal, market, eczane raflarında bulunması ilaçlama sektöründe en büyük paya sahip olması özellikle bebekler ve çocuklar üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulunca sağlıksız nesiller için yaptığımız hataları görebiliriz. Yaz aylarınınım olumsuz yönlerinden birisi ise uykusuz gecelerdir. Sineklerin önlenemeyen sesleri ve bu kadar ile kalmayıp beraberinde gelen kaşıntı, kızarıklık ve uykusuzluk. Peki bu nasıl önlenir sorusu sürekli araştırılır ve en basit yöntem olan sinek ilaçları aslında sağlığımızı tehdit etmekte. Sinek ilacının içinde bulunan bir maddenin sinir sistemine zarar verdiği bildirildi. Bu kimyasal maddenin monoksit olduğu ortaya koyuldu.

sivri_sinek

Sivri Sineğin İnsan Hayatına Etkileri

Sivri sinek, su yüzeyine bırakılan yumurtalardan çıkan larvalar kıvrılma ve fırlama hareketleriyle yüzer, algler ve organik artıklarla beslenir. Birkaç sivri sinek türünün larvası, öbür sivrisinekleri de yiyebilen yırtıcılardır. Sivri sinekler çoğu böcekten farklı olarak pupa evresinde etkinliklerini sürdürür. Sivri sinek zararlısının soluk almasını sağlayan yapılar göğüs bölümünde yer alır. Sivri sinek böceğini konağına çeken etkenler nem, laktik asit, karbon dioksit, vücut ısısı ve harekettir. Sivrisineğin vızıltısı çok hızlı kanat hareketinden doğar. Dişilerin kanat çırpma frekansı biraz daha düşüktür. Bu durum erkek ve dişinin birbirini tanımasına yardımcı olabilir. Sinekler çiftleşme işini havada iken yapar, erkek sinek çiftleştikten kısa süre sonra ölür. Sivrisinek uçarak çok uzak mesafeler katledebilir. Sivrisineğin bacak uzunluğu bedenine göre çok uzun yapılıdır. Sivrisinekte 6 tane bacak vardır. Sivrisineğin gözü pek çok ufak gözden oluşur. Sivri sineğin başında bulunan 1 çift anten algılama ve besin bulma görevini alır. Erkek sivrisinek meyvelerin suları ile beslenir. Dişi sivrisinek yumurtlamak için kan emmeye ihtiyacı vardır. Sivrisineğin karın yapısı esnek olduğundan vücudunun 3-4 katı kan emebilir. Sivri sinek geceleri aktif olur ve beslenir. Sivrisinek yumurtalarını nemli topraklara, bataklıklara, lağım suyu etrafına, hayvan gübreliklerine bırakır. Sivrisineğin yumurtaları aynı gün çatlar. Sinek yumurtasından çıkan sinek larvaları birkaç gün içinde kanatlı birer sinek halini alır ve insanların olduğu bölgelere doğru uçarlar. Sivrisinek çok soğuk ve çok sıcak havayı sevmez. Sivrisinek insanlara pek çok hastalık bulaştırır. Sıtma, sarıhumma, ateşli hastalık, Nil humması, grip virüsü sivrisineğin bulaştırdığı hastalıklardır. Sivri sinekler uçarak hareket ettikleri için mücadelesi zordur.

kara_sinek

Kara Sineğin İnsan Hayatına Etkileri

Karasinek yumurtlama yöntemi ile üreme yapar. Karasinek bir kerede 100’ün üstünde, yaşamı boyunca 600-1.000 tane yumurta bırakır. İnce uzun ve beyazımsı olan bu yumurtalar 8-12 saat içinde çatlar. Yumurtalardan çıkan ve deri değiştirerek 5-15 gün içinde yaklaşık 12mm uzunluğa erişen larvalar 5 gün kadar süren pupa evresine girer. Bir süre sonra karasinek erişkin hale gelir. Karasinek her yere konar ve değişik mikropları taşır. Karasinek insanların gıdalarına ortak olur ve parçalar koparır. Kara sinek insana bu yolla değişik hastalıklar bulaştırabilir. Karasinek insanlara konar ve ısırabilir, insanlara rahatsızlık verir. Karasinek bize konarak veya yiyeceklerimize konarak salya ve dışkı bırakır. Bu şekilde karasinek değişik hastalıkları insanlara bulaştırabilir. Kara sinek hepatit, çocuk felci, gıda zehirlenmeleri, kolera, dizanteri, verem gibi tehlikeli hastalıkları bize bulaştırır. Karasinek havada fazla kaldığından güç toplamak ve beslenmek için şekerli gıdalara ihtiyaç duyar. Karasinek duyargaları sayesinde besinin yerini tespit eder ve oraya yönelir. Sıvı ve şekerli gıdalardan hortumu yardımı ile beslenen karasinek ağzında ve ayaklarında 20 milyon civarında bakteri taşır ve günde 25-50 defa dışkılama yapar. Meyve ve sebzelerinizi iyice yıkamadan yemeyin.